راهکاری برای شنوایی بهتر

سال نو مبارک

ضمن تبریک سال نو به  اطلاع بیماران گرامی میرساند کلینیک شعبه نارمک در روزهای 6و8 فروردین  و کلینیک شعبه تجریش در روز 7 فروردین از ساعت 4-6 عصرباز و آماده ارائه خدمت میباشد در صورت نیاز با شماره 09127955030 تماس حاصل فرمایید.

بخش ادیومتری اطفال و نوزادان

ادیومتری اطفال یکی از تخصصی ترین بخش این مرکز می باشد برای انجام ادیومتری به جزء داشتن تجهیزات مدرن و به روز داشتن تجربه کافی در این زمینه الزامی می باشد و با توجه به این که این مرکز از 14 سال پیش به صورت کاملا تخصصی بر موضوع ارزیابی و سنجش شنوایی اطفال تمرکز داشته است و با یاری خداوند توانسته است کارنامه موفقی در این زمینه ارائه کند.

کودک کم شنوا

با انجام تست شنوایی کودکانتان از بدو تولد مطمئن شوید
وقتی می گویید دوستت دارم می شنود.

پیشگیری از کم شنوایی در کودکان

مشکلات شنوایی در کودکان باعث مشکلات عدیده ای از جمله مشکلات روحی ،عاطفی و آموزشی آنان میشود.به همین دلیل بیشتر کسانی که کم شنوا هستند به نوعی مشکل گفتاری هم دارند.اگر دلایلی که کم شنوایی را به وجود می آورند بشناسید بهتر می توانید از آن پیشگیری کنید.اما اگر کم شنوایی به وجود آمد باید هرچه زودتر درمان شود به این ترتیب از مشکلاتی که از تشخیص دیر کم شنوایی به وجود می آیند جلوگیری می شود.

انواع و علل کم شنوایی و پیشگیری از آن

الف)کم شنوایی های ارثی :

بیشتر این کم شنوایی ها در اثر ازدواج های فامیلی به وجود می آیند.ممکن است یک فامیل آمادگی ابتلا به کم شنوایی را به طور پنهان داشته باشد اگر افراد این فامیل با هم ازدواج کنند،این آمادگی پنهان در عده ای از فرزندان آنها آشکار می شود در نتیجه آنها به کم شنوایی دچار می شوند.پس بهتر است که پیش ازدواج با پزشک متخصص ژنتیک در این مورد مشورت شود تا از ابتلا به این گونه کم شنوایی ها جلوگیری شود.

ب)کم شنوایی در اثر عوامل دوران بارداری(مادرزادی):
 1. اثر داروها در بارداری : در دوران بارداری نباید هیچ دارویی حتی گیاهان سنتی را بدون مشورت با پزشک مصرف نمایند.بعضی از دازوها روی گوش اثر سمی دارند اگر زنان باردار این دارو را مصرف کنند موجب کم شنوایی یا ناشنوایی جنین می شود.
 2. بیماری های عفونی در دوران بارداری:
  اگر زنان باردار این داروها را مصرف کنند بیماریهای عفونی در دوران بارداری اثرات بدی بر روی جنین میگذارد.یکی از این اثرات اشکال در گوش و کم شنوایی میباشد.از جمله بیماریهایی خطرناک (سرخجه)می باشد برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای عفونی زنان باردار نباید در جاهای شلوغ و پر جمعیت تردد نماید و از تماس با افراد بیمار اجتناب ورزد و در صورت تماس از دستکش استفاده نموده و دهان وبینی خود را با ماسک بپوشاند.
 3. کمبود ید:کمبود ید در مادر باردار باعث عقب ماندگی ذهنی و کم شنوایی نوزاد می شود.بنابراین به زنان باردار توصیه می شود از نمک یددار استفاده کنند.
 4. تماس با اشعه X:
  در دوران بارداری باید از تماس با اشعه x به شدت خودداری شود.تماس با این اشعه به خصوص در سه ماه اول باردری از علل معلولی مانند کم شنوایی میباشد.بنابراین در دوران بارداری حتما در مراجعه به پزشک باردار بودن خود را اطلاع دهند.
 5. هر فشار یا ضربه غیر عادی به جمجمه نوزاد،هنگام زایمان ممکن است باعث خونروزی گوش داخلی نوزاد شود در این صورت کودک کم شنوا میشود به علاوه طولانی و سخت شدن زایمان باعث نرسیدن اکسیژن کافی به بدن نوزاد می شود در نتیجه کمبود اکسیژن به عصب شنوایی کودک آسیب می رسد و کم شنوایی به وجود می آید.
ج)دلایل غیر مادرزادی کم شنوایی:
 1. عفونت گوش یا اتیت گوش
  اگر هر یک از قسمت های گوش عفونت کند شنوایی برای مدتی دچار افت می شود اگر عفونت گوش درمان نشود ، کم شنوایی دائمی به وجود می آید. بنابراین اگر کوچگترین نشانه از بیماری گوش دیدید برای درمان به پزشک مراجعه فرمایید.نشانه های بیماری گوش عبارتند از :درد ،خروج عفونت از گوش ،خارش شدید گوش،افت شنوایی ،احساس صدا در گوش یا وزوز و سرگیجه.
 2. عفونت اعضاء دیگر بدن:
  گاهی بیماریهایی مانند مننژیت،اوریون،سرخک،آنفولانزا و آبله مرغان موجب کم شنوایی یا ناشنوایی کودکان می شود.پس باید بیماری های کودکان را جدی بگیرید و به موقع به پزشک مراجعه کنید واکسیناسیون یکی از راههای جلوگیری از ابتلا به برخی بیماریها می باشد.همچنین استفاده از شیر مادر تا دو سالگی احتمال ابتلا به چنین بیماریهایی را کاهش می دهد.
 3. زردی شدید نوزاد باعث آسیب رسیدن به مغزمیشود در نتیجه نوزاد به عقب ماندگی ذهنی ،فلج و کم شنوایی دچار می شودبه همین دلیل زردی نوزاد را باید بسیار جدی گرفتو به هیچ عنوان با گیاهان دارویی و خود درمانی درمان این بیماری را عقب نیندازید.
 4. اهی برخورد جسم نوک تیز یا تراشه فلزی داغ با گوش موجب سوراخ شدن پرده گوش می شود.همچنین رفتن ناگهانی در آب ،مکیدن گوش ،انفجار یا فرود سریع هواپیما می تواند موجب پارگی پرده گوش شوند.
 5. صدایی که از اندازه معمولی بیشتر باشد موجب آسیب به شنوایی می شود برای جلوگیری از آسیب به گوش باید از ماندن در مکان پر سر وصدا خودداری کرد همچنین کارگران باید در محیطهای پر سر وصدا از گوشی های محافظ استفاده نمایند.
 6. گاهی بیماری کم کاری تیرئید باعث کم شنوایی میشود مهمترین نشانه این بیماری عبارتند از:
  چاقی نوزاد طولانی شدن زردی نوزاد بیش از10-7 روز
  خواب آلودگی زیاد بزرگی زبان و بیرون آمدن از دهان
  بی اشتهایی کم گریه کردن و ........

ساختمان گوش انسان

به طور کلی برای تشخیص دادن هرچه زودتر کم شنوایی یا ناشنوایی در کودک باید 3-2 روز اول تولد تست شنوایی OAEیا ABR تست شود و توصیه می شود که این تست در یک ماهگی و 6 ماهگی تکرار شود.

کودکی کارهای زیر را انجام ندهد ممکن است کم شنوا یا ناشنوا باشد:

 1. کودک در 3ماهگی با صدای بلند ناگهانی تکان بخورد و در اثر بلند حرف زدن از خواب بیدار شود یا حرکتی بکند.
 2. در 6 ماهگی کودک به طرف صدا نگاه میکند.
 3. از 10 ماهگی معنی کلمات ساده مثل نه و به به را می فهمد.
 4. 18 ماهگی چند کلمه را بگوید و دستورات ساده را بفهمد.
 5. از حدود 2 سالگی با سه کلمه ساده جمله بسازد.

آدرس ما

1-نارمک، خیابان آیت، بین میدان نبوت و چهاراه سرسبز، روبروی بانک قوامین، پلاک 678، طبقه اول واحد یک

 

2- خيابان ولیعصر، بعد از زعفرانیه، باغ فردوس، نبش کوچه طوس، برج فردوس، پلاک 3047، طبقه سوم واحد 14

ساعات کار

روزهای شنبه تا چهارشنبه 11 تا 20

پنجشنبه ها 9 صبح الی 13 عصر 16تا 20

شماره تماس

تلفن  شعبه نارمك:       (5خط) 77187090

تلفن شعبه تجريش(وليعصر):

                                    (3خط) 22750085      

بیمه ها و مراکز طرف قرارداد

بیمه آسیا،بیمه  پاسارگاد، بیمه تعاون، بیمهSOS،بیمه سرمد،بیمه البرز، بیمه دی، بیمه سامان، بیمه ملت، بانک تجارت، بانک کشاورزی، بانک رفاه و کانون بازنشستگان وزارت امور اقتصادی و دارایی