راهکاری برای شنوایی بهتر

سال نو مبارک

ضمن تبریک سال نو به  اطلاع بیماران گرامی میرساند کلینیک شعبه نارمک در روزهای 6و8 فروردین  و کلینیک شعبه تجریش در روز 7 فروردین از ساعت 4-6 عصرباز و آماده ارائه خدمت میباشد در صورت نیاز با شماره 09127955030 تماس حاصل فرمایید.

تربيت شنوايي

زمان زیادی نگذشته که تربیت شنوایی به عنوان یکی از اقدامات مهم در حیطه توانبخشی شنوایی برای کودکان کم شنوا و ناشنوای ایرانی بالاخص تهرانی، در مراکز شنوایی شناسی ارایه می شود. تربیت شنوایی، آموزشی است که توانایی های بازشناسی گفتار با استفاده از محرک های صوتی و تفسیر تجربیات شنیداری را در افراد دچار آسیب شنوایی توسعه می دهد. با توجه به اهمیت ارزیابی مهارت های شنوایی، به عنوان اقدام مهم اولیه، سرآغاز اجرای تربیت شنوایی محسوب می شود.

پس از پانزده سال تجربه آموزش تئوری، عملی، و پژوهش در حیطه آموزش مهارت های شنوایی برای کودکان کم شنوا و ناشنوا، توجه به چند مورد را برای همکاران گرامی شاغل در این حیطه پیشنهاد می کنم:

  • اهمیت دادن به سن کم، یعنی اجرای اقدامات توانبخشی شنوایی برای نوزادان و خردسالان کم شنوا و ناشنوای نیازمند.
  • توجه به محتوای آموزشی ارایه شده به کودک کم شنوا متناسب با سن و دیگر نیازهای او، و در نظر گرفتن کلیه عوامل موثر بر پیشرفت کار.
  • استفاده از نوعی آزمون تعیین میزان مهارت های شنوایی برای کودکان کم شنوا متناسب با سن آنها و اجرای دوره ای آن.

آزمون های شنوایی و گفتاری موجود، قادر به تخمین دقیق سطح مهارت های شنوایی کودکان دچار آسیب شنوایی نیستند، زیرا اولاً برای کودکان شنوا استاندارد شده اند و از آنجا که مشکل درک گفتار مستتر در آسیب شنوایی است، بنابراین میزان درک گفتار دو کودک شنوا و ناشنوای هم سن بسیار ازهم فاصله دارد. ثانیاً در آن دسته از آزمون هایی که پاسخ شفاهی کودک را می طلبد، برای کودکان دچار آسیب شنوایی به دلیل وجود مشکلات گفتاری، قابلیت اجرا ندارد.

سابقه آزمون های غیر فارسی ارزیابی مهارت های شنوایی کودکان به سال 1949 بر می گردد که برای اولین بار هسکینز، آزمون واژه های تک هجایی متوازن آوایی را مخصوص کودکان کم شنوای کودکستانی ساخت. سابقه آزمون های فارسی ارزیابی مهارت های شنوایی در کودکان به سال 1375 بر می گردد که برای اولین بار خانم دکتر مهناز احمدی بر پایه آزمون گسپ، آزمون تربیت شنوایی مدرس را برای کودکان کم شنوای 7-6 ساله فارسی زبان ساخت. پس از آن، آزمون های متعددی برای سنین مختلف و کم شنوایی های مختلف ساخته شد اما همچنان آزمونی برای کودکان فارسی زبان کمتر از 5 سال موجود نبود.آزمون تعیین سطح مهارت های شنوایی کودکان کم شنوای شدید و عمیق 3 و 4 ساله فارسی زبان که "آزمون توانا" نامیده مي شود توسط سركار خانم دكتر فرنوش جارللهي ارائه كرديده است

آدرس ما

1-نارمک، خیابان آیت، بین میدان نبوت و چهاراه سرسبز، روبروی بانک قوامین، پلاک 678، طبقه اول واحد یک

 

2- خيابان ولیعصر، بعد از زعفرانیه، باغ فردوس، نبش کوچه طوس، برج فردوس، پلاک 3047، طبقه سوم واحد 14

ساعات کار

روزهای شنبه تا چهارشنبه 11 تا 20

پنجشنبه ها 9 صبح الی 13 عصر 16تا 20

شماره تماس

تلفن  شعبه نارمك:       (5خط) 77187090

تلفن شعبه تجريش(وليعصر):

                                    (3خط) 22750085      

بیمه ها و مراکز طرف قرارداد

بیمه آسیا،بیمه  پاسارگاد، بیمه تعاون، بیمهSOS،بیمه سرمد،بیمه البرز، بیمه دی، بیمه سامان، بیمه ملت، بانک تجارت، بانک کشاورزی، بانک رفاه و کانون بازنشستگان وزارت امور اقتصادی و دارایی